Slováci majú vážny problém s obezitou. Akú rolu zohráva genetika?

Štíhla línia nie je iba o kráse, ale v prvom rade o zdraví. Obezita je epidémiou 21. storočia. Postihuje každý orgán v tele a je príčinou množstva úmrtí, aj u mladých ľudí. Až dve tretiny Slovákov majú nadváhu či obezitu.

Riziko vzniku obezity môže ovplyvniť už spôsob pôrodu. U detí narodených cisárskym rezom sa obezita vyskytuje výrazne viac. Obezita tiež zvykne byť výsledkom duševnej prázdnoty a nedostatku sebaúcty. Dobrá správa je, že najvýznamnejšie faktory obezity vieme ovplyvniť my sami. Účinným opatrením proti nadváhe vie byť aj mestská infraštruktúra.

Akú rolu pri priberaní na váhe zohráva genetika? Dokáže schudnúť každý? Je cukor ako droga? Akým spôsobom obezita zabíja? Dajú sa kalórie spaľovať mozgom pri písaní diplomovky či v práci?  S doktorkou Adelou Penesovou sme v podcaste Veda na dosah objasnili napríklad aj to, prečo tehotná žena nemá jesť za dvoch ľudí, ako aj niekoľko ďalších hoaxov spojených s nadváhou a priberaním.

MUDr. Adela Penesová, PhD. pôsobí v Biomedicínskom centre Slovenskej akadémie vied (SAV). Je hlavnou riešiteľkou medzinárodných, národných ako aj Európskych projektov so zameraním na výskumu obezity, diabetu, hypertenzie a sklerózy multiplex. Je tiež jednou zo zakladajúcich členov a prezidentkou Slovenskej asociácie pre výživu a prevenciu. Na Lekárskej fakulte Slovenskej zdravotníckej univezity v Bratislave prednáša patologickú fyziológiu.

Všetky podcasty sú dostupné na stránke vedanadosah.sk, na YouTube CVTI SR a cez aplikácie na streamovanie hudby Spotify, Apple Podcasts a ďalšie.

 

Posledný update stránky: 2020-10-22 08:58