Aktuality pre širokú verejnosť


       

 

<< < | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | > >>

Máli sa vám interaktivita a zážitkovosť? So správnymi súradnicami k nim pridáte aj pátranie a dobrodružstvo

Kešky a kešeri, dôležité listingy a populárna zábava s názvom geocaching. Žiadne obavy, nečítate zo slovníka cudzích slov. To všetko patrí k dobrodružnej poznávacej aktivite plnej indícii a objavovania, na ktorú stačia tie správne GPS súradnice. 

Pátračov a zvedavcov aktuálne čakajú aj v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči. Svoju „kešku“ nájdu už aj tu. 


Viac informácií

Vysvetlite každodennú fyziku po svojom. Je tu spoločná výzva pre učiteľov a stredoškolákov

Stredoškoláci, ktorí radi experimentujú a vedia priblížiť aj také odborné fyzikálne javy, ako sa hovorí „polopate“ majú teraz ideálnu šancu zhodnotiť tieto svoje zručnosti v súťaži. Spoločne so svojimi učiteľmi môžu rovesníkom ukázať, aká je fyzika v našom živote. Navyše reakciou na rovnomennú výzvu je atraktívna forma krátkeho videa.

Tam, kde platí Komenského učenie hrou, v Zážitkovom centre vedy Aurelium (ZCV Aurelium), Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) už teraz čakajú na študentské experimenty a ilustračné videá.


Viac informácií

Aká je udržateľná mobilita? Reaguje druhá zo série prednášok s témou dopravy

Zvyšovaním ekonomického rastu rastie dopyt po preprave nákladov a mobility obyvateľov aj so všetkými negatívnymi vplyvmi na zdravie a život ľudí, ako aj životné prostredie. Doprava patrí po priemyselnej výrobe a energetike medzi najväčších znečisťovateľov ovzdušia.

Pojem zamestnávajúci súčasnosť - udržateľná mobilita - je témou v poradí druhej prednášky, novej série tradičných odborných prezentácií Veda v Centre, ktoré tentokrát cielia na dopravu. Problematiku približuje Jozef Gnap, pre ktorého pri vedeckej práci nie sú cuzdie termíny mestská logistika či logistika 4.0.   


Viac informácií

PODCAST│zamestnanosť

V súčasnosti začínajú do dôchodku odchádzať silné ročníky. Vedci vypracovali viaceré možné scenáre vývoja tejto situácie. Pri tom najoptimistickejšom bude v roku 2060 na 100 detí 200 seniorov, pri tým menej optimistických vychádza počet seniorov oproti počtu detí ešte vyšší. ...

V aktuálnom podcaste sme sa rozprávali o výsledkoch výskumu, v ktorom sa skúmali kontraindikácie vo vývoji zamestnanosti na pozadí  demografických a štruktúrnych zniem. Hosťom bol Ivan Lichner, ktorého v rámci jeho vedeckej práce, zaujíma okrem vývoja trhu práce aj vplyv starnutia populácie na verejné financie či na ďalšie ekonomické i sociálne aspekty.   


Viac informácií

Tradičné prednášky odborníkov spojí tentokrát téma dopravy

Odborné prednášky Veda v CENTRE prichádzajú s novou sériou a novou ústrednou témou. Po vírusoch a životnom prostredí sa prezentácie odborníkov zamerajú na dopravu. Začína sa autonómnymi vozidlami s Ľubošom Magdolenom, ktorý sa venuje aj inteligentnej mobilite.

Centrum vedecko-technických informácií (CVTI SR) svoje tradičné prednášky pre širokú verejnosť - Veda v CENTRE tento rok obohatilo o samostatné série. Prezentácie odborníkov majú v tomto prípade jednu kľúčovú tému, no prinášajú viacero jej rozmerov.


Viac informácií

PODCAST│huby

Huby sú organizmy, ktoré popri rastlinách, živočíchoch a baktériách tvoria samostatnú bioríšu. Vyskytujú sa vo všetkých prostrediach, od stratosféry až po dno mŕtveho mora a ich životné formy majú obrovskú variabilitu. "Na huby" vás v novom podcaste pozýva Miroslav Caboň, ktorý sa vo svojej vedeckej práci veuje napríklad aj pochopeniu zmien hubových spoločenstiev


Viac informácií

Majte prístup k najnovším vedeckým informáciám. Aktuálne už aj bezplatne

Poznatky z výskumu, významné diela vedeckej literatúry či odborné databázy sú teraz ešte dostupnejšie. Presnejšie, Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR), ako inštitúcia pre informačnú podporu vedy a vzdelávania na Slovenku, poskytuje od septembra registráciu používateľa úplne zdarma.


Viac informácií

Tu nie ste potichu a nedotýkate sa exponátov. Boli ste už v levočskom múzeu špeciálneho školstva?

Spoznávanie Slovenska sa stalo trendom aj tohtoročného leta. Dovolenkovali sme na známych, menej známych miestach. Košická televízia sa vybrala konkrétne za zaujímavosťami Levoče. K turistickým „vychytávkam“ zaradila i interaktívne Múzeu špeciálneho školstva.  

Múzea špeciálneho školstva v Levoči je organizačne súčasťou Centra vedecko-technických informácií v Bratislave (CVTI SR). Štefánia Petreková, jeho vedúca,  hovorí, že je to múzeum pre malých aj veľkých. Tu nie ste potichu a nedotýkate sa exponátov. Tu ste interaktívni a odnášate si jedinečný zážitok.


Viac informácií

POZVÁNKA │Hlavolamy a fyzika

Je niečo, čo nedokážu ani počítače budúcnosti? Dokážeme nasimulovať všetko, čo nám napadne? Vyriešiť efektívne všetky hlavolamy a hrať dokonale šach aj go? A čo ak by sme mali k dispozícii aj počítače založené na úplne iných fyzikálnych princípoch, ako na tých, ktoré sú v dnešných procesoroch vo vašich mobiloch? Budeme sa rozprávať o počítačoch, ktorých súčiastkami sú jednotlivé atómy a hráme sa s nimi podľa pravidiel kvantovej mechaniky.

Čaká nás septembrová Vedecká cukráreň s Danielom Nagajom, odborníkom, ktorého výskum spája teoretickú informatiku s teoretickou fyzikou. Podujatie bude súčašťou festivalu vedy Európska noc výskumníkov 2021.   


Viac informácií

POZVÁNKA │Zvuk & bežný život

V každej sekunde nášho života nás obklopujú desiatky zvukov. Niektoré vnímame, iné ignorujeme, ďalšie ani nepočujeme, pretože sa „skrývajú“ za tými hlučnejšími. Na rozdiel od očí, uši nedokážeme zavrieť, a tak je zvuk nerozlučnou súčasťou nášho života 24 hodín denne. Čo všetko tak dokáže ovplyvniť si "s otvorenými ušami" môžete vypočuť v aktuálnom podcaste s Monikou Rychtárikovou, ktorá skúma stavebnú aj priestorovú akustiku, no uplatnenie hľadá aj takzvanej tej virtuálnej.  


Viac informácií
<< < | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | > >>