Aktuality pre širokú verejnosť


       

 

<< < | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | > >>

AKTUÁLNE: Prevádzková doba knižnično-informačných služieb

CVTI SR na základe aktuálne zavedených opatrení vlády SR v súvislosti so situáciou ohľadom šírenia sa koronavírusu (COVID-19) upravuje poskytovanie knižnično-informačných služieb nasledovne:


Viac informácií

Prestížny certifikát zdarma. Žiakom aj učiteľom rozšíri digitálne zručnosti

Aktívni stredoškoláci, vysokoškoláci, ale aj učitelia na základných a stredných školách majú možnosť bezplatne získať medzinárodne uznávaný certifikát. Vďaka novým vedomostiam zvýšia svoju digitálnu gramotnosť.


Viac informácií

CVTI SR pripravuje vynovený portál vedanadosah.sk

Koncom januára bude k dispozícii stránka v novom dizajne a s lepšími funkcionalitami. Portál vedanadosah.sk, ktorý funguje ako jeden z kanálov popularizácie vedy Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti (NCP VaT) pri Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR), prechádza komplexnými zmenami.


Viac informácií

Udržateľná ekonomika v turbulentných časoch: Brzda či vízia rozvoja ?

Ľudská spoločnosť v súčasnosti čelí závažnej spoločenskej dileme:  Čo bude po pandémií COVID 19 s našou ekonomikou?  Ako čeliť ďalším globálnym výzvam, ako je klimatická zmena?


Viac informácií

Pozvanie do relácie RTVS prijali šéfredaktorky časopisu Quark

Populárny magazín o vede a technike Quark, ktorého vydavateľom je CVTI SR predstavili tie najpovolanejšie. Pozvanie do rozhlasovej relácie RTVS priajali bývalá šéfredaktorka Jana Matejíčková a jeho súčasná šéfredaktorka Renáta Józsová. Vypočujte si, ako sa popularizuje veda v tomto časopise už 26 rokov.


Viac informácií

Manažérske zručnosti už ako študent? Stredoškoláci môžu využiť ponuku online školy

Stredoškoláci, ktorí chcú rozvíjať svojho tímového ducha, rozhodnosť, sebaprezentáciu alebo sa chcú dozvedieť ako funguje digitálny marketing môžu tieto zručnosti získať bezplatne. Stačí sa prihlásiť na ONLINE školu manažérskych a IT zručností.


Viac informácií

Podcast: Kam až siaha inteligencia rastlín?

Rastliny sú inteligentnejšie, než si mnohí ľudia myslia. Dokážu interagovať medzi sebou, ale aj so zvieratami. Niektoré rastliny sa vzájomne vyživujú, iné sa v „tichom boji“ zabíjajú. Majú aj pamäť a dokážu sa učiť. S rastlinou Mimosa Pudica si doma môžete otestovať jej pamäť v jednoduchom experimente.


Viac informácií

Učenie programovania bezplatne už pre žiakov základných a tiež stredoškolákov

Prostredníctvom obľúbeného formátu podujatí IT čajovňa môžu žiaci a študenti aj v novom roku využiť voľný čas počítačovými hrami. Naučia sa ich programovať.


Viac informácií

Ako nás vnímanie prostredníctvom zmyslov dáva „do pohybu”

V prednáške poukážeme na všetky interakcie medzi jedincami, jedincom a prostredím, jedincom a zvieratami, ktoré závisia na tzv. senzorimotorických integráciách. Teda na integrovaní informácii zo zmyslových orgánov s mechanizmami, ktoré riadia pohybovú aktivitu organizmu. A to nielen pohybovú aktivitu kostrového svalstva, ale aj hladkého svalstva telesných orgánov a ciev.


Viac informácií

Emócie pod drobnohľadom, je melanchólia luxusom?

Ako podľa psychológov funguje intuícia? Ako sa realizuje výskum emócií a čo sa pri nich meria? Ako úzko je telo späté so psychickou? Vplýva na intenzitu emócií inteligencia? Prečo majú rôzni ľudia rôzne emočné prežívanie? Sú umelci naozaj kreatívnejší, keď sú nešťastní? Čo si máme predstaviť pod pojmom „normálny človek“?


Viac informácií
<< < | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | > >>