Aktuality pre širokú verejnosť


       

 

<< < | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | > >>

Nová virtuálna študovňa. Bezplatne sa dostanete k viac ako tisíc digitalizovaným knižným dokumentom

Viac ako tisícka odborných dokumentov z rôznych tematických oblastí dostala elektronickú podobu. Prístup k digitalizovaným dokumentom je bezplatný. Na našich tabletoch či mobiloch v nich môžeme „listovať“ v novej virtuálnej študovni medzinárodného projektu EODOPEN, ktorého spoluriešiteľom je Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR)

 


Viac informácií

POZVÁNKA│Veda v CENTRE

Pozývame vás sledovať vianočný špeciál vedeckej kaviarne, ktorý sa bude venovať tomu, ako si počas Vianoc zachovať pokoj a emočnú rovnováhu, a tiež ako zvládať pandemické časy vo väčšej pohode. Vo štvrtok 16. decembra 2021 o 17.00 hod. bude naším hosťom Mgr. Branislav Uhrecký, PhD., z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV.

 


Viac informácií

POZVÁNKA│Vedecká cukráreň

Vedecká cukráreň │Materiály pre udržateľné využívanie energie včera, dnes a zajtra

V prednáške predstavíme technické materiály, ktoré v doterajšej histórii ľudstva najviac prispeli k efektívnejšiemu získavaniu, uskladňovaniu a využívaniu energie.  Povieme  si viac o tom, ktorými smermi by sa mohol vývoj materiálovej vedy uberať, aby pomohla v budúcnosti zabezpečiť vysokú a trvale udržateľnú energetickú účinnosť technologických procesov.

Aktuálna Vedecká cukráreň s fyzikálnym metalurgom Jaroslavom Jerzom.


Viac informácií

Atraktívna téma umelej inteligencie otvára novú sériu tradičných prednášok

Robotika je súčasťou ľudstva už niekoľko desaťročí. Za ten čas sa významne posunula v priemyselnej aj servisnej oblasti. Robot je už takmer všade okolo nás, a aj keď ho priamo nevidíme, takmer všetkého s čím dnes pracujeme sa robot dotkol.

Centrum vedecko-technických informácií (CVTI SR) sa v novej tematickej sérii prednášok Veda v CENTRE „dotkne“ témy umelej inteligencie. Začína sa s Františkom Duchoňom, ktorý priblíži robota, ako ťahúňa priemyslu.   


Viac informácií

POZVÁNKA│Veda v CENTRE

Medzi úspechy súčasnej medicíny zameranej na reprodukciu považujeme pokles materskej a novorodeneckej úmrtnosti. Súčasťou reprodukčného zdravia je aj téma neplodnosti, ktorá je však často zanedbávaná a verejnosť o nej nerada diskutuje.

Tejto téme sa budeme venovať vo vedeckej kaviarni vo štvrtok 2. decembra o 17.00 hod. Naším hosťom bude prof. RNDr. Ivan Varga, PhD. et PhD., odborník v oblasti klinickej embryológie.


Viac informácií

Získajte bezplatný online prístup k viac ako osemtisíc e-knihám

Vyše 8 500 e-kníh je aktuálne dostupných cez online službu Bookport. Odborná, populárno-náučná literatúra, ale aj beletria je k dispozícii bezplatne.

Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) takýmto spôsobom obohatilo svoje portfólio ponúkaných e-zdrojov a ponuka Bookportu je rovnako stále širšia.     


Viac informácií

PODCAST│ Dôchodok

Mohlo by sa zdať, že po odchode do dôchodku človeku spadne  z ramien  bremeno každodennej práce, zbaví sa stresu, môže si vydýchnuť a naplno sa tešiť zo života. Ide však o jednu z najväčších zmien v živote jedinca a mnohí ju nezvládajú dobre. Zaujímavú tému nielen pre starších priblíži Peter Halama, ktorý okrem psychológie osobnosti prednáša aj psychometriu. 


Viac informácií

Začína sa príprava na originálnu robotickú súťaž

Je tu zaujímavá príležitosť pre žiakov aj mladých študentov, ktorých láka robotika a programovanie.  Už teraz môžu premýšľať, ako svoju šikovnosť ukázať na medzinárodnej súťaži.

V rámci realizácie nadnárodného projektu Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) RoboCoop štartujú prvé aktivity konferencie a súťaže ECER 2022.


Viac informácií

PODCAST │ Dátové úložiská

Technológia založená na molekulovom magnetizme by mohla v budúcnosti radikálne zmeniť možnosti ukladania dát. Najnovší podcast priblíži, aké sú dátové úložiská novej generácie. Predstaví vysokoškolský učiteľ a výskumník Ján Titiš.  

PODCAST Aké možnosti ponúkajú dátové úložiská novej generácie?


Viac informácií

Festivalom vedy a techniky AMAVET sa dnes začína celoslovenský Týždeň vedy a techniky na Slovensku 2021

Festival vedy a techniky AMAVET 2021 (FVAT) je prvým podujatím, ktorým sa začína už 18. ročník Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2021 (TVT). Na dnešnom podujatí sa zúčastňujú zástupcovia organizátorov TVT na Slovensku 2021, generálny riaditeľ sekcie vedy a techniky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Róbert Ševčík, predseda Asociácie pre mládež, vedu a techniku AMAVET, Marián Giba, predseda Slovenskej akadémie vied, Pavol Šajgalík a ďalší významní hostia z akademickej sféry či rôznych vedecko-výskumných inštitúcií.


Viac informácií
<< < | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | > >>