Aktuality pre širokú verejnosť

<< < | 1 | 2 | 3 | 4 | > >>

"Na havajskej pláži Kamilo je viac plastu ako piesku." O probléme plastov s Annou Grenčíkovovu v novom podcaste

Málo kto tuší, že mikroplasty, ktoré sa uvoľňujú z oblečenia najmä pri praní, sú väčší problém, ako plastové fľaše, ktoré vidíme voľným okom. Trápia sa s nimi čistiarne vôd, môžeme ich vdýchnuť z ovzdušia a vracajú sa nám aj na taniere.


Viac informácií

V septembri aj Vedecká cukráreň s témou vodíka. Je to nosič energie pre budúcnosť

Cieľom prednášky je oboznámiť študentov s vodíkom, jeho vlastnosťami, históriou jeho využitia (vesmírne lety, zbrane, doprava) ako aj prezentovať metódu výroby v súčasnosti a budúcnosti.

Septembrová vedecká cukráreň je sprievodným podujatím Festivalu vedy Európska noc výskumníkov 2020. Európska noc výskumníkov sa v zmenenej forme a v novom termíne uskutoční aj v roku 2020.


Viac informácií

Veda v CENTRE prichádza s témou o vodíkovom pohone. Bude vodík novým, bežným palivom?

Ako funguje vodíkový pohon? Ako obstojí vodík v porovnaní s inými alternatívnymi palivami? O tom, aký potenciál má vodík v budúcnosti porozpráva vo svojej prednáške v rámci podujatia Veda v CENTRE v CVTI SR docent Ján Lábaj.


Viac informácií

Sme súčasťou informačnej kampane Veda, výskum a inovácie

Ako CVTI SR sme sa zapojili do kampane Veda, výskum a inovácie. Spustená bola 9. septembra 2020 a dočítať sa v nej môžete o výskumoch týkajúcich sa pokročilých materiálov, batériového výskumu, technológiách v tabakovom priemysle či poznatkoch o skúmaní vesmíru.


Viac informácií

Kurz KOM - oznam

Kurz Knihovnícke odborné minimum sa v roku 2020 nekoná


Viac informácií

„Najväčšie objavy ešte len prídu, ale najprv sa ľudia musia vrátiť k prírode,“ odkazuje doktor Skyba. Nový podcast tentokrát o čiernych a bielych dierach

Naše pozvanie do podcastu prijal experimentálny fyzik RNDr. Peter Skyba, DrSc., s ktorým sme sa rozprávali o čiernych a bielych dierach. Čierne diery sú vo vesmíre pomerne častý jav. Vieme o nich pomerne málo, no vedci aj vďaka fyzike ultra nízkych teplôt pomaly odkrývajú ich tajomstvá.


Viac informácií

Matematika mimo rozvrhu v škole a ešte aj zábava. Študenti si toto spojenie vyskúšali na sústredení

Teória čísiel, príklady z matematických olympiád aj formou hier a riešenie neštandardných úloh. To všetko čakalo účastníkov sústredenia STROM 2020. Podporiť u žiakov kreativitu a flexibilitu myslenia pomáhajú aj korešpondenčné matematické semináre. Tie pokračujú i v novom školskom roku.


Viac informácií

Týždeň vedy a techniky sa blíži. "Pripravte sa" krátkymi kvízmi a získajte super ceny

Pretože tohtoročný Týždeň vedy a techniky SR je o chvíľu tu, na našej facebookovej stránke Veda na dosah môžete otestovať svoje vedomosti a logické zmýšľanie. A ešte aj vyhrať super ceny.

Pripravili sme pre vás 9 otázok/hlavolamov, ktoré budeme postupne zverejňovať na Facebooku Veda na dosah vždy v pondelok ráno, od 7.9.2020 do 6.11.2020.


Viac informácií

Levočské Múzeum špeciálneho školstva oslávi „tridsiatku.“ Na zážitky pozýva širokú verejnosť

Je moderné, je interaktívne, je špecializované a aktuálne „v produktívnom veku.“ Múzeum špeciálneho školstva v Levoči otvorilo svoje brány 16. novembra 1990. Tridsať rokov od svojho založenia si pripomenie bohatým zážitkovým programom už v septembri, a to počas celých dvoch týždňov.


Viac informácií

Časopis Quark oslavuje štvrťstoročnicu

V septembri 2020 si časopis Quark – magazín o vede a technike pripomína 25 rokov od svojho vzniku. Počas tohto obdobia si získal verných čitateľov nielen medzi odbornou, ako i laickou verejnosťou. V súčasnosti prináša každý mesiac 56 strán plných najnovších informácií zo všetkých oblastí vedy a techniky.


Viac informácií
<< < | 1 | 2 | 3 | 4 | > >>