Aktuality pre širokú verejnosť


       

 

<< < | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | > >>

Zvedavcov čaká európsky festival vedy. Zážitkové múzeum pripravilo vlastný „zážitok“

V rámci európskeho podujatia „pre všetkých zvedavých“ spoznáte v interaktívnom múzeu aj prírodné krásy nášho Slovenského raja.

K 16. ročníku Európskej noci výskumníkov sa pripája aj Múzeum špeciálneho školstva v Levoči, CVTI SR. Odborník na environmentálnu výchovu priblíži na besedách unikátnosť národného parku Slovenský raj. Posledný septembrový piatok bude teda u špeciálnych múzejníkov v Levoči opäť o niečo viac zážitkovejší. Pozvanie z múzea platí pre školské skupiny aj širokú verejnosť.


Viac informácií

Európska noc výskumníkov prinesie neopakovateľné zážitky s vedou opäť naživo

Aj tento rok sa posledný septembrový piatok, 30. 9. 2022, pripojí päť slovenských miest k najväčšiemu vedecko - popularizačnému podujatiu v Európe, aby ukázali malým aj veľkým výskumníkom, že dôvera vo vedu je aj naďalej silná.

Bratislava, Košice, Banská Bystrica, Žilina a Poprad sa opäť na jeden deň ponoria do tajov vedy a návštevníkom Európskej noci výskumníkov prinesú najnovšie vedecké objavy a inovácie. Ich sprievodcami budú významní zahraniční vedci, ale aj poprední slovenskí výskumníci a mladé vedecké nádeje.


Viac informácií

PODCAST│Koľko stromov treba na záchranu klímy?

Celý svet hľadá spôsoby ako spomaliť či zvrátiť klimatickú zmenu. Úlohu hlavných „bojovníkov“ v tomto ťažkom boji by mohli zohrávať práve stromy, ktoré tu existujú s nami od počiatku života. Primárne nám poskytujú cenný kyslík, ale okrem toho plnia množstvo funkcií, ktoré sú na prvý pohľad neviditeľné. Jednou z nich je ukladanie uhlíka, ktorého produkcia na svete stále stúpa. Lesy však podliehajú aj rôznym zásahom, ako odlesňovanie, požiare, škodcovia...

Mohlo by nám v boji s klimatickou krízou pomôcť veľkoplošné vysádzanie stromov, alebo by stačila ochrana našich existujúcich lesov? Stratí strom uložený uhlík, ak ho vypílime? O uhlíku, lesoch a klimatickej kríze sme sa rozprávali v podcaste Veda na dosah s uznávaným ekológom Erikom Balážom.


Viac informácií

Vedecká cukráreň │Vplyv emócií a motivácie na učenie

Na prednáške sa oboznámime s tým, čo sú akademické ciele, ako si ich stanoviť, aby bolo učenie efektívne, a aké stratégie učenia využívať pre dosiahnutie daných cieľov. Zameriame sa na to, ako výber stratégie súvisí s cieľom. Dozvieme sa, či potrebujeme učebnej látke porozumieť alebo nám stačí zapamätať si dôležité termíny. Okrem toho si povieme bližšie  aj o motivácii v učení, ako s ňou pracovať a ako zvládnuť akademické povinnosti, keď sme znudení, frustrovaní alebo nahnevaní.  Otázky pre prednášajúcu môžete zasielať mejlom na vnd@cvtisr.sk do 26. 9. 2022. Videozáznam z podujatia bude neskôr zverejnený na YouTube CVTI SR.

Septembrová vedecká cukráreň je sprievodným podujatím festivalu vedy Európska noc výskumníkov (ENV) 2022. Hlavný program podujatia ENV sa uskutoční 30. 9. 2022 v priestoroch Starej tržnice a okolitých lokalitách. Jeho súčasťou budú rôzne sprievodné podujatia, a to prednášky, vedecké kaviarne, vedecké cukrárne, workshopy, súťaže či podcasty, ktoré prinesú zaujímavé prezentácie výnimočných slovenských vedcov. Bližšie informácie nájdete na www.nocvyskumnikov.skwww.vedanadosah.sk.


Viac informácií

Česko-slovenská spolupráca čaká aj kreatívne dielne s modernými technológiami

Nápadom dnes „dávajú šancu“ práve moderné technológie. A kde inde by sa mali stávať realitou, keď nie v tvorivých dielňach, ktoré doslova zhmotňujú sny. Úžasné laboratória (fabulous laboratories), takzvané fablaby nie sú v súčasnosti ničím výnimočným ani u nás. No vďaka ponúkaným technológiám a odborným lektorom výnimočne pomáhajú rozvíjať digitálne zručnosti od školákov po ich starých rodičov.  

Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) prevádzkuje dve takéto tvorivé dielne. Návšteva kolegov z Českej republiky načrtla ďalšie možnosti spolupráce.

 


Viac informácií

Digitálna gramotnosť silnie aj vďaka knihovníkom a knižniciam

Knihovníci dnes poznajú základy jednoduchého programovania, ovládajú podstatu 3D tlače, dokonca vytvárajú zaujímavé drobnosti vypaľovaním do dreva.

Konzorcium Knižnice pre Slovensko je v tomto smere už „silnou značkou“lektori z kreatívnej dielne Fablab garantujú, že zoznamovanie sa s digitálnymi technológiami je aj pre knihovníkov, aj ich používateľov zvládnuteľné, intuitívne a navyše zábavné.           

Konzorcium Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) - Knižnice pre Slovensko - nedávno pripravilo pre členské knižnice aktívny týždeň s digitálnymi technológiami. Rozvíjala sa digitálna gramotnosť u knihovníkov aj používateľov knižníc. Týždňové Fablab turné zamierilo na východné Slovensko.


Viac informácií

Bariéra ticha. V špecializovanom múzeu ju prekročíte

Špecializovaní školskí múzejníci pripravili niečo špeciálne pre nepočujúcich a nielen pre nich. Vlastným programom sa premiérovo pripoja k Medzinárodnému týždňu nepočujúcich.

V Múzeu špeciálneho školstva v Levoči bude expozícia venovaná sluchu ešte interaktívnejšia a pripravenými aktivitami sa spoločne všetci pokúsia prekročiť bariéru ticha.

Život nepočujúcich je síce bez zvukov, ale nie bez pestrosti. Vďaka modernej expozícii o tom presviedčajú svojich návštevníkov aj v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči. Aktuálne sa po prvýkrát pripájajú aj k Medzinárodnému týždňu nepočujúcich (19.9. 2022 – 25.9. 2022). 


Viac informácií

VEDA V CENTRE │Vzduch dnes a o sto rokov

Pozývame vás do vedeckej kaviarne, v ktorej sa budeme venovať kvalite ovzdušia na Slovensku a vo svete. Povieme si o emisiách a o ich rozptyle a prenose na krátke aj dlhé vzdialenosti. Diskutovať budeme aj o monitorovaní a modelovaní kvality ovzdušia a ukážeme si, ako sa také meranie realizuje.

O tom všetkom sa dozviete v septembrovej Vede v CENTRE, vo štvrtok 29. septembra 2022 o 17.00 hod. v Univerzitnej knižnici v Bratislave, v prednáškovej sále na Ventúrskej 11. Našou hostkou bude Mgr. Jana Matejovičová zo Slovenského hydrometeorologického ústavu v Bratislave.

Táto prednáška je sprievodným podujatím v rámci podujatia Európska noc výskumníkov (ENV) 2022. Hlavný program podujatia ENV sa uskutoční 30. 9. 2022
v priestoroch Starej tržnice a okolitých lokalitách


Viac informácií

Vedecká cukráreň │Farby, tvary a vône. Ako sa naučili rastliny zvádzať?

Pri rozmnožovaní ide väčšinou o jedno jediné, ako dostať samčie pohlavné bunky k samičím. Stratégia, ako to dosiahnuť, môže zahŕňať imponovanie samičke, ako to vidíme napríklad u pávov. U rastlín prenos pohlavných buniek kedysi zabezpečovala voda, no po tom, čo sa dostali na súš, sa všetko zmenilo. ...

Vedecká cukráreň │Farby, tvary a vône. Ako sa naučili rastliny zvádzať?

HOSŤ: Ing. Mgr. Eva Zahradníková, PhD.,


Viac informácií

Blíži sa prvý ročník festivalu inovácií ITAPA Expo 2022

Podujatie bude patriť najmodernejším riešeniam pre náš život a sprístupní verejnosti inovatívnu tvár našej krajiny.

V dňoch 9. a 10. septembra 2022 sa na nábreží Dunaja pred OC Eurovea v Bratislave uskutoční prvý ročník festivalu inovácií zo Slovenska ITAPA EXPO 2022. Návštevníci podujatia, ktorého partnerom je aj Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR), sa môžu tešiť na výstavu najpútavejších exponátov slovenských pokrokových firiem a inštitúcií v spojení s tým najlepším z EXPO DUBAJ 2020.


Viac informácií
<< < | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | > >>