Aktuality pre širokú verejnosť


       

 

<< < | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | > >>

PODCAST │Testovania bezpečnosti bez laboratórnych zvierat

Viete si predstaviť sústavu navzájom prepojených umelo vypestovaných mini-orgánov z laboratória, na ktorých by sa testovali rôzne chemikálie, lieky alebo kozmetika? Takáto platforma, ale aj iné možnosti testovania bez použitia laboratórnych zvierat sa už stávajú realitou. V najnovšom podcaste ju priblíži Helena Kanďárová, odborníčka na toxikológiu a farmakológiu.


Viac informácií

Veda v CENTRE│Zelený betón

Vďaka svojej tvarovateľnosti v tekutom stave a schopnosti tuhnúť a tvrdnúť je betón nenahraditeľným základným stavebným materiálom univerzálnym na všetky typy pozemného a inžinierskeho staviteľstva.

Pojem zelený betón predstaví prof. Martin T. Palou v prednáške z tradičného cyklu Veda v CENTRE.


Viac informácií

Poskytovanie služieb od 19.4.2021

Poskytovanie služieb od 19.4.2021 poskytujú v štandardnom rozsahu a režime pri dodržiavaní stanovených opatrení


Viac informácií

Bezplatné interaktívne workshopy pre učiteľov a žiakov. Aprílová ponuka je aj o dátach či vzťahoch

Nestačí mať len skvelé vedomosti a myšlienky. Aby sme uspeli, musíme vedieť svoje schopnosti neustále zdokonaľovať a pútavým spôsobom prezentovať.

Rozvíjať tieto dôležité zručnosti pomôžu aj interaktívne workshopy. Pripravené sú v rámci národného projektu IT Akadémia - vzdelávanie pre 21. storočie v spolupráci s partnerskými IT firmami.

Národný projekt IT Akadémia – vzdelávanie pre 21.storočie realizuje CVTI SR v spolupráci s ďalšími partnerskými inštitúciami.


Viac informácií

PODCAST │ Transfer technológii: Ako preniesť nové nápady a inovácie do praxe?

Duševné vlastníctvo predstavuje „majetok“, má teda rovnako ako hmotný majetok aj určitú hodnotu, ktorú možno vyjadriť a často predstavuje významný až dominantný prvok v podnikaní mnohých firiem.

Takzvaný transfer technológií zahŕňa ochranu duševného vlastníctva a jeho komercializáciu - čiže zhodnotenie v praxi. Ako to funguje priblížia v aktuálnom podcaste Veda na dosah kolegovia z Odboru transferu technológií CVTI SR.


Viac informácií

VIDEOZÁZNAM│Prečo sa v čase krízy zvyšuje viera v nezmysly?

Niekedy sa zdá, že sa s nástupom pandémie akoby roztrhlo vrece s rôznymi nezmyslami. Zo sociálnych sietí na nás vyskakuje jedna hlúposť za druhou. ...

Sériu online podujatí Veda v CENTRE - vírusy - uzatvára doc. PaedDr. Vladimíra Kurincová Čavojová, PhD., prednáškou Prečo sa v čase krízy zvyšuje viera v nezmysly? 


Viac informácií

Na základných a stredných školách sa rozbehla digitálna transformácia vzdelávania

Digitálna transformácia vzdelávania začína byť realitou. V rámci Národného projektu „IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie“ sa dňa 31.3.2021 končí vzdelávanie, do ktorého sa prihlásilo 664 riaditeľov a digitálnych koordinátorov z 353 základných a stredných škôl z celého Slovenska. Do konca školského roku si školy s podporou IT Akadémie vytvoria Program digitálnej transformácie školy – víziu a akčný plán do roku 2024.


Viac informácií

VIDEOZÁZNAM│Vakcíny kontra vírusy – Víťaz berie všetko

Vírusy patria k najrafinovanejším patogénom. Dokážu víťaziť nad ľudským imunitným systémom, pokiaľ naše telo nie je dostatočne pripravené na ich príchod. (...)
O vírusoch, ale aj vakcínach bude hovoriť docent Norbert Žilka v aktuálnej prednáške z tematického cyklu Veda v CENTRE.

Viac informácií

POZVÁNKA│Ako funguje čuch a chuť, a prečo tigrovi nechutia sladkosti

Hoci čuch a chuť sú počas bežného života trochu podceňované zmysly v porovnaní s významom zraku alebo sluchu, oba sú dôležité pre príjem potravy, rozoznávanie nebezpečenstva a majú aj výrazné funkcie vo vzťahu k sociálnemu správaniu....
Týmto zmyslom sa v prednáške z cyklu Vedecká cukráreň bude venovať docent Ján Bakoš. Pýtajte sa, čo vás k téme zaujíma alebo si neskôr pozrite videozáznam z prednášky.

Viac informácií

PODCAST │ V akom stave sú dnes tisíce našich environmentálnych záťaží?

Na Slovensku máme vyše 2000 environmentálnych záťaží, od banských činností cez areály priemyselných podnikov, areály v blízkosti dopravných podnikov, skládky odpadu, haldy banského materiálu, odkaliská a mnohé ďalšie. Naše životné prostredie si vážne poškodzujeme aj turizmom a dopravou. 

V najnovšom podcaste rozoberie tému environmentálnych záťaží Lenka Demková z Katedry ekológie Fakulty humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity v Prešove.


Viac informácií
<< < | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | > >>