85vyrocie.cvtisr.sk

Seniorský október bude v interaktívnom múzeu rovnako interaktívny

Jeseň býva aj farebná a rovnako farebná môže byť aj „jeseň života.“ Október, ako mesiac úcty k starším, to len podčiarkuje. Svojou „vlastnou paletou“ podujatí spestria seniorom október aj múzejníci v špeciálnom levočskom múzeu. No a ako inak by to v interaktívnom múzeu bolo, ako práve interakciou.

Múzeum špeciálneho školstva v Levoči, CVTI SR pozýva seniorov na prehliadku svojej zážitkovej expozície zdarma. Odštartujú aj pravidelné tvorivé workshopy. Bude sa nielen tvoriť, ale aj čítať, spievať či variť.      

Zážitky a interaktivita v Múzeu špeciálneho školstva sú doslova cezgeneračné. A tak, ako sa tu múzejníci snažia osloviť zvedavých žiakov, tak myslia aj na ich skúsenejších starých rodičov. Medzinárodným dňom starších je 1. október. No úcta k starším sa výraznejšie nesie celým mesiacom.

„K myšlienke mesiaca október prispejeme vlastným originálnym spôsobom aj my v múzeu. Už od prvého októbrového týždňa pozývame všetkých seniorov na prehliadky interaktívnej expozície. Vstup na prehliadku bude pre všetkých seniorov bezplatný. Tieto prehliadky sa uskutočnia počas prvých dvoch týždňov v mesiaci, od 3. do 14. októbra 2022,“ hovorí Štefánia Petreková, vedúca Múzea špeciálneho školstva v Levoči.    

Spomenula však i ďalšiu zaujímavú aktivitu. Múzeum priebežne pripravuje aj celoročné takzvané Múzejné stredy so seniormi. „Odštartujeme ich 19. októbra o 9.30 hod. Chceme takto vytvoriť pravidelnú kreatívnu platformu s cieľom seniorov intenzívnejšie socializovať, ponúknuť im možnosť vytvárať nové priateľstvá. Bude sa veľa tvoriť a komunikovať.“

Workshopy určené priamo seniorom budú prebiehať každú párnu stredu v mesiaci, od 9. 30 hod. do 12.00 hod. Kreatívne využitie dostane pod rukami seniorov papier, vlna, korok či odpadový materiál, napríklad v podobe starého textilu. Workshopy dajú priestor aj rôznym hudobným žánrom. Tiež sa budú čítať úryvky z kníh, spoznávať rôzne životné osudy či dokonca variť alebo piecť.

„Veríme že, naša pestrá ponuka aktivít pripravená špeciálne pre seniorov osloví tých nielen z Levoče, ale aj bližších prípadne či vzdialenejších regiónov. Stačí si len vybrať a objednať sa vopred. Všetky informácie nájdu záujemcovia aj na našej oficiálnej webovej stránke.“    

Mesiac október patrí seniorom od decembra 1990. Za Mesiac úcty starším ho vtedy vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN.  

Seniorský október bude v interaktívnom múzeu rovnako interaktívny

Posledný update stránky: 2022-10-03 14:02
×