POZVÁNKA │Hlavolamy a fyzika

Je niečo, čo nedokážu ani počítače budúcnosti? Dokážeme nasimulovať všetko, čo nám napadne? Vyriešiť efektívne všetky hlavolamy a hrať dokonale šach aj go? A čo ak by sme mali k dispozícii aj počítače založené na úplne iných fyzikálnych princípoch, ako na tých, ktoré sú v dnešných procesoroch vo vašich mobiloch? Budeme sa rozprávať o počítačoch, ktorých súčiastkami sú jednotlivé atómy a hráme sa s nimi podľa pravidiel kvantovej mechaniky. Čaká nás septembrová Vedecká cukráreň s Danielom Nagajom, odborníkom, ktorého výskum spája teoretickú informatiku s teoretickou fyzikou.  Podujatie bude súčašťou festivalu vedy Európska noc výskumníkov 2021. 

Ukážeme si, aké to má výhody, ale nakoniec predsa len prídu aj obmedzenia, pretože niektoré hlavolamy budú príliš ťažké aj pre počítače, ktoré ešte nemáme.

Otázky pre prednášajúceho môžete napísať do komentára na Facebooku do 08.09.2021. Videozáznam z podujatia bude zverejnený na našomYouTube 20. septembra 2021.

Septembrová vedecká cukráreň je sprievodným podujatím Festivalu vedy Európska noc výskumníkov 2021. Opäť sa môžete tešiť na vedeckú jeseň - pripravujeme pre vás online program, súťaže, návštevy škôl a ďalšie zaujímavé aktivity. Hlavný program sa uskutoční 24. 9. 2021. Súčasťou tohtoročnej Európskej noci výskumníkov budú opäť aj sprievodné podujatia – Vedecké kaviarne a Vedecké cukrárne, ktoré prinesú zaujímavé prezentácie výnimočných slovenských vedcov.

Tento projekt je financovaný z programu Európskej únie na podporu výskumu a inovácií Horizont 2020 v rámci grantu Marie Skłodowska-Curie, grantová zmluva číslo 101036038.

Hosť:

Mgr. Daniel Nagaj, PhD. spája teoretickú informatiku - teóriu výpočtovej zložitosti, s teoretickou fyzikou - kvantovou mechanikou a kvantovou informáciou. Snaží sa porozumieť výpočtovej zložitosti (alebo jednoduchosti) simulácie mikroskopických, ale zato mnohočasticových systémov popísaných kvantovou mechanikou. Cieľom výskumu je nájsť v prírode zaujímavé a jednoduché fyzikálne systémy, ktoré skrývajú zaujímavé vlastnosti - napríklad možnosť postaviť z nich počítač/simulátor iných systémov. Na druhej strane, hľadá aj také, ktorých vlastnosti (základný stav) veľmi pravdepodobne nie je možné efektívne preskúmať a porozumieť im, pretože ak by sme to dokázali, získali by sme príliš silný výpočtový nástroj.  

Posledný update stránky: 2021-08-26 12:06