Marec – mesiac knihy tento rok vyvrcholí v Košiciach prezentáciou dvoch vedecko-popularizačných publikácií a diskusiou so zanietenými popularizátormi vedy. Podujatie pripravuje Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti (NCP VaT) pri Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v rámci projektu Podpora národného systému pre popularizáciu výskumu a vývoja (PopVaT II).
Juraj Tekel, teoretický fyzik z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave (FMFI UK) a popularizátor vedy v rámci projektu Vedátor, predstaví svoju knihu Fyzika v slepých uličkách. Približuje v nej niekoľko príbehov z histórie fyziky, pri ktorých bola cesta k pochopeniu prírodných zákonov ťažká a kľukatá.
Novinárka a laureátka Ceny za vedu a techniku v kategórii Popularizátor vedy z roku 2016 Andrea Settey Hajdúchová predstaví svoju originálnu knihu s názvom 10-10-10, ktorá prináša desať rozhovorov s desiatimi slovenskými vedcami o desiatich výzvach. Dozviete sa v nej, kam smerujú vývoj a výskum v jednotlivých oblastiach vedy, a že ani vo vede nie je vždy všetko čierno-biele.
Beseda o popularizačných publikáciách s názvom Čo sa do kníh (ne)zmestí bude spojená s diskusiou s autormi kníh a autogramiádou. Uskutoční sa vo štvrtok 31. 3. 2022 od 9.30 do 13.00 h v Kultúrno-vzdelávacom centre Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach na Pribinovej 1. Na diskusii sa zúčastnia aj ďalší pozvaní hostia, a to Lucia Ciglar z Kreslím vedu, Renata Józsová, šéfredaktorka časopisu Quark, Darina Kožuchová, riaditeľka Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach a Juraj Tóth z FMFI UK v Bratislave.
Účasť na besede a autogramiáde vrátane kníh pre každého účastníka je bezplatná. Odporúčame registráciu prostredníctvom prihlasovacieho formulára na webovej stránke popularizačného portálu Veda na dosah, pretože počet miest je obmedzený. Partnerom podujatia je Štátna vedecká knižnica v Košiciach.
Beseda je prvým podujatím CVTI SR realizovaným v regióne v rámci projektu PopVaT II, ktorý svojimi popularizačnými aktivitami smeruje do všetkých krajov SR. Zameriava sa na posilnenie vnímania dôležitosti vedy v celej spoločnosti vrátane dospievajúcej mládeže, so zapojením samotnej vedeckej komunity.
Už čoskoro sa môžete tešiť aj na ďalšie zaujímavé podujatia vo vašom regióne!
Toto podujatie vzniklo vďaka podpore v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra pre projekt: Podpora národného systému pre popularizáciu výskumu a vývoja (kód ITMS: 313011T136), spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
Popularizácia vedy smeruje do regiónov