Stručná história chemických prvkov zhrnutá v dokumentárnom filme z dielne CVTI SR

V úvode tohto týždňa film premiérovo priniesla RTVS. Aktuálneho ho nájdete už aj na YouTube. Poučná, a zároveň divácky pútavo spracovaná snímka môže byť tipom aj pre blížiaci sa víkend.

Z čoho sa skladá svet okolo nás? Táto otázka ľudí zaujíma po stáročia. Odpoveď na ňu hľadal aj režisér Matej Pok počas natáčania filmu Písmená, ktoré tvoria svet. Nekonečný príbeh chemických prvkov. Jeho film si môžete pozrieť už aj online na YouTube CVTI SR.

Dokumentárny film sa zaoberá jedným z najväčších prírodných zákonov – Mendelejevovou periodickou sústavou chemických prvkov, ktorá v roku 2019 oslávila 150 rokov. Tematicky približuje zaujímavosti o pôvode prvkov, mapuje kľúčové historické okamihy vývoja chémie a taktiež objasňuje dôvody hľadania nových chemických prvkov a ich význam pre budúcnosť civilizácie. 

Filmom ukazujeme históriu chémie, vznik periodickej tabuľky, pristavujeme sa pri zaujímavých a kurióznych situáciách. Divák si môže o konkrétnych udalostiach zistiť viac, keď ho téma zaujme. Hlavnou inšpiráciou a takým celkovým mottom je otázka, ktorá zaujíma ľudí odjakživa – z čoho sa skladá svet okolo nás?

Keď sa nad tým zamyslíte hlbšie a začnete to analyzovať, dostaneme sa k vývoju a histórii chémie, fyziky a dokonca aj vedy všeobecne“, hovorí režisér filmu Matej Pok.

Jeden z hlavných účinkujúcich filmu, vedec Martin Venhart, k významu vzniku periodickej tabuľky prvkov vo filme hovorí: „Jedna z mier akejkoľvek vedeckej teórie je práve to, do akej miery sa podarilo zaviesť poriadok tam, kde bol predtým chaos a Mendelejevov počin je z tohto hľadiska jedným z najúspešnejších v dejinách vedy a ľudstva vôbec“.

(na fotografii Martin Venhart, Fyzikálny ústav SAV)


Film Písmená, ktoré tvoria svet. Nekonečný príbeh chemických prvkov postúpil na 55. ročník festivalu vedeckých filmov Academia Film Olomouc, do jeho česko-slovenskej súťažnej sekcie.

Písmená, ktoré tvoria svet. Nekonečný príbeh chemických prvkov

Posledný update stránky: 2020-04-17 12:14