Projekt Danube GeoHeCo: Deployment Desk Meeting v Bratislave

Centrum vedecko-technických informácií Slovenskej republiky (CVTI SR) zorganizovalo 24. júna 2025 svoje druhé stretnutie zainteresovaných strán v rámci projektu Danube GeoHeCo. Stretnutie sa uskutočnilo v hybridnom formáte za účasti 20 zástupcov štátnej správy, akademického sektora, výskumných inštitúcií, súkromných spoločností a MVO, ktorí vyjadrili záujem o skúmanú problematiku plytkej geotermálnej energie (shallow geothermal energy – SGE).

Stretnutie umožnilo dôležité prepojenie medzi účastníkom projektu (CVTI SR), asociovaným partnerom projektu (Technická univerzita v Košiciach, SvF) a ďalšími aktérmi v SR – predstaviteľmi univerzít (Slovenská technická univerzita v Bratislave, SvF; Univerzita Komenského  v Bratislave, PriF), výskumnej sféry (Štátny geologický ústav Dionýza Štúra), štátnej správy (Ministerstvo životného prostredia SR; Ministerstvo hospodárstva SR a Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR), zástupcami súkromnej sféry (REHAU Industries, VSE Solutions, MH Teplárenský holding, STIEBEL ELTRON, EOSNEBOTRA) a mimovládnych organizácií (Energetické centrum Bratislava).

Stretnutie poskytlo príležitosť predstaviť navzájom osvedčené postupy a skúsenosti (best practices) z oblasti plytkej geotermálnej energie v SR a sprostredkovať informácie z využitia plytkej geotermálnej energie na úrovni Bratislavského regiónu.

V rámci programu stretnutia bol organizátorom predstavený projekt Danube GeoHeCo, hlavné ciele a aktivity projektu, ako aj význam zriadenia Deployment Desk na zapojenie zainteresovaných strán (stakeholderov). V ďalšej časti, v rámci prezentácie osvedčených postupov (best practices) a skúseností v oblasti geotermálnej energie, vystúpil doc. František Vranay, zástupca asociovaného partnera Technickej univerzity (TU) v Košiciach (SvF), ktorý prezentoval odborné výstupy týkajúce sa témy „Výskum parametrov vplývajúcich na efektívnosť prevádzky obnoviteľného zdroja v budove“, a zároveň predstavil výskumné úlohy a činnosť laboratórií SvF na TU v Košiciach. V rámci stretnutia bol ďalej prezentovaný prehľad legislatívneho rámca  v oblasti geotermálnej energie v SR, výzvy, príležitosti a prekážky vo využívaní plytkej geotermálnej energie v SR a odporúčania pre podpornú politiku.

Nasledovala diskusia týkajúca sa regulačných stimulov, politickej reformy a legislatívnych návrhov na podporu využívania plytkej geotermálnej energie v SR. Diskusia priniesla cenný podhľad účastníkov stretnutia na skúmanú problematiku v rámci projektu, ako aj konkrétne návrhy na zlepšenie zavádzania technológií plytkej geotermálnej energie v SR, čo prispeje k národným a regionálnym cieľom udržateľnosti.

Stretnutie vytvorilo základ pre ďalšiu spoluprácu zainteresovaných strán v rámci projektových aktivít Danube GeoHeCo.

 

 

Viac informácií o projekte:

https://interreg-danube.eu/projects/danube-geoheco

Posledný update stránky: 2025-06-30 14:32