Finančná gramotnosť, celoživotné finančné rozhodnutia a zdravý sedliacky rozum

Termín: 28.1.2020, 09:00 - 28.1.2020, 11:00

Až 60 percent najlepších basketbalistov z NBA zbankrotuje do piatich  rokov po skončení kariéry. Zadlženosť slovenských domácností rastie v poslednom desaťročí tempom 10 percent ročne. Za posledný rok požiadalo o bankrot 15 tisíc  Slovákov. 90 percent Slovákov nemá dostatočnú finančnú gramotnosť. Ktoré základné prvky finančnej gramotnosti by mal každý z nás ovládať? Kde robia mnohí chybu? Čo hovoria osvedčené rady starých mám, teda sedliacky rozum? A čo radia ekonómovia? Kedy sa oplatí zadlžiť sa a koľko dlhu si môžeme dovoliť? O tom všetkom sa budeme rozprávať v  januárovej Vedeckej cukrárni. A ak nám zostane čas navyše, poradíme aj, čo robiť s výhrou v lotérii. Študenti, ktorí prídu na prednášku, nech si prinesú mobil.

HOSŤ: Mgr. Martin Šuster, PhD., riaditeľ Odboru výskumu, Národná banka Slovenska

Martin Šuster je riaditeľom Odboru výskumu v Národnej banke Slovenska. Od roku 2018 je  aj predsedom Slovenskej ekonomickej spoločnosti. Prednášal na viacerých slovenských univerzitách, vrátane Ekonomickej Univerzity v Bratislave, Univerzity Komenského a City University Trenčín.

Martin Šuster je absolventom Fakulty manažmentu UK v Bratislave a Central European University. Doktorát z ekonómie získal na University of Maryland v College Parku v USA, so špecializáciou na makroekonómiu a trh práce. V roku 2004 sa stal poradcom viceguvernérky NBS, neskôr bol vedúcim oddelenia medzinárodnej ekonomiky na Odbore výskumu a od roku 2007 je riaditeľom Odboru výskumu NBS. V rokoch 2007-2009 bol vedúcim pracovnej skupiny pre komunikáciu o zavedení eura na Slovensku, v rámci ktorej koordinoval informačnú kampaň pred zavedením eura. Medzi jeho výskumné záujmy patria makroekonómia, konvergencia, menová politika a hodnotenie kvality výskumu.

V utorok 28.1.2020 o 9.00 hod. v budove CVTI SR na Lamačskej ceste 8/A na Patrónke v Bratislave